Serpme Kahvaltı

Beyaz Evler Restaurant Serpme Kahvaltı

Serme Kahvaltı İçerik;

Pide- Ekmek –  Patates Kızartması –  Sigara Böreği – Domates – Salatalık – Beyaz peynir – Çeçil peyniri – Kaşar peyniri – Yeşil zeytin – Siyah zeytin – Sucuklu yumurta –  Reçel -Bal – Kaymak – Tereyağ – Dartı ve Semaver Çay sınırsız.. 25TL

 

 

DARTI

 

Dartı Nasıl yapılır;

Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının vazgeçilmezi olan bu lezzet akşam yemeğine koysanız yine afiyetle yenebilir. O denli seviliyor o denli çok yapılıyor. Kocaeli yemeklerinin en meşhurlarından da biri aynı zamanda.
Bu tarifi yapmak için de büyük bir emeğin harcanır.Kaliteli malzeme kullanmak çok ama çok önemli. Tazecik sütlerin alıp kaynatılmasıyla başlayan lezzet serüveni dartıya dönüşene kadar birçok yoldan geçiyor. Ardından ekmeklerin banıla banıla yendiği hatta yenmelere doyamadığı o lezzetin ortaya çıkmasıyla sonlanıyor. Kandıra yöresinde özellikle çok sevilen bu lezzet manda kaymağından yapılırmış eskiden.Kendisini dilerseniz makarna sosu olarak kullanabilir, sıcacık bir dilim ekmekle yiyebilirsiniz.Yumurta pişirebilir yemeklerinizin içinde de kullanabilirsiniz. Tadı nefis!Her şeye çok yakışıyor ve lezzet veriyor. Bir yiyenin bir daha kolay kolay unutmayacağı kadar da şahane üstelik.
Kocaelinin halk pazarlarında ve geleneklerin yaşatıldığı evlerin sofralarında görebileceğiniz bu lezzeti gelin şimdi sofralarımıza yeniden taşıyalım. Dartının o güzel lezzetini yemeyen ve tatmayan kalmasın. Şimdiden afiyet olsun.
Malzemeler :
– 500 gram süt kaymağı (sütü kaynatırken üzerinde oluşan kaymakların birikmiş hali)
– 1 tatlı kaşığı tereyağı
Yapılışı:
– Kaynattığınız taze sütlerinin kaymaklarını bir kenarda toplayın.
– Tüm bu kaymakları geniş ve yanmaz yapışmaz bir tavanın içine koyun.
– Tereyağını da koyun. (İsteğe bağlı)
– Tahta kaşık yardımıyla karıştırarak kısık ateşte pişirmeye başlayın. Sürekli aynı yönde karıştırarak dibinin tutmamasını sağlayın. Dibi tutarsa kötü bir lezzeti olacaktır. Yanabilir.
– Üzerinde tortular oluşmaya başladığında ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın.
– Biraz ılıdığında yiyebilir ya da buzlukta saklayarak daha sonra kullanmak üzere bırakabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

 

Translate »